تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۶/۱۹ ۲۱:۱۵ |
کد خبر: ۳۸۹۵۵۶

آخرین اخبار داعش در سوریه

رسانه جنگی سوریه از عقب‌نشینی گسترده عناصر داعش از دیرالزور و فرار آنها به شهر المیادین خبر داد.

پایگاه خبری شباویز/آخرین اخبار داعش در سوریه

 

آخرین نفس‌های تروریست‌ها در دیرالزور/ عقب‌نشینی عناصر داعش به سوی شهر المیادین

شبکه راشاتودی به نقل از رسانه جنگی سوریه از عقب‌نشینی گسترده عناصر داعش از دیرالزور و فرار آنها به سمت شهر المیادین در حاشیه نهر فرات و در جنوب دیرالزور خبر داد. طبق اعلام راشاتودی، فرار عناصر داعش پس از آن صورت می گیرد که ارتش سوریه و هم پیمانان آن بر مسیر بزرگراه عمومی «سخنه- دیرالزور» مسلط شدند. منابع نظامی سوریه همچنین اعلام کردند یگانهای ارتش موفق شدند کنترل مقر شرکت برق در غرب فرودگاه دیرالزور را پس از خنثی‌سازی مین ها و بمب های جاسازی‌شده در محوطه آن، در دست بگیرند. این منابع همچنین اعلام کردند خودروهای امداد به منظور انتقال مجروحان  (نیروهای ارتش) وارد فرودگاه نظامی دیرالزور شدند. گفتنی است پیشتر رسانه ها اعلام کرده بودند ارتش سوریه موفق شده است محاصره فرودگاه نظامی استان دیرالزور را بشکند. خبرگزاری رسمی سوریه ( سانا) اعلام کرده بود یگانهایی از ارتش موفق شدند، محاصره فرودگاه نظامی دیرالزور را که به مدت سه سال داعش کنترل آن را در دست داشت، بشکنند.

 

خاطرات هولناک فرار دختر سیزده ساله از مرکز خلافت داعش

خاطرات بی‌رحمی‌های داعش در بریدن سرها، دست‌ها، شلاق‌زدن‌ها و نمایش آن جلوی چشمان کودکان همچنان در ذهن کودکان سوری باقی مانده‌اند.به گزارش ایسنا، فرارو به نقل از دیلی‌میل نوشت: شنیدن سخنان کودکانی که از مرکز خلافت داعش یعنی شهر «رقه» فرار کرده‌اند، گوشه‌ای از وحشتی را که از دست داعش تجربه کرده‌اند، آشکار می‌کند.با تداوم نبردها برای بازپس‌گیری رقه از دست داعش، کودکان و نوجوانانی که از خشونت‌ها در این شهر فرار کرده‌اند، بی‌رحمی جاری در خیابان‌های این شهر، از جمله سرهای بریده و جسدهای در حال پوسیدن در آنها را به یاد می‌آورند.خانواده‌های ساکن در این شهر جنگ‌زده، با یک انتخاب وحشتناک روبه‌رو هستند، اینکه در خانه‌هایشان مانده و همچنان زیر سایه وحشت‌آفرینی داعش و بمباران نیروهای ائتلاف قرار بگیرند یا اینکه فرار کرده و ریسک هدف قرار گرفتن یا گیرافتادن در یکی از صدها میدان مینی را که داعش برای جلوگیری از فرار مردم ایجاد کرده‌ است به جان بخرند.

رشیده، یک دختر 13ساله که از رقه فرار کرده است به امدادگران می‌گوید که «داعش مردم را سر می‌برید و بدن‌های آنها را روی زمین رها می‌کرد. ما این را می‌دیدیم و نمی‌توانستیم کاری کنیم. من می‌خواستم بخوابم اما وقتی آنچه را دیده بودم به یاد می‌آوردم، نمی‌توانستم بخوابم و من نمی‌خوابیدم، بیدار می‌ماندم زیرا از آنچه دیده بودم می‌ترسیدم».
به‌گفته این دختر سوری، «داعش بدن‌های بدون سر را جلوی کودکان به نمایش می‌گذاشت».به‌نوشته دیلی‌میل، رشیده به‌خاطر تلاش داعش برای شست‌شوی مغزی کودکان، دیگر به مدرسه نمی‌رفت. وی به یاد می‌آورد که «من آن را دوست نداشتم، زیرا تمامی درس‌ها از کلاس اول درباره جهاد و بهشت و این چیزها بود».بثینه، یک دختر 10ساله دیگر فراری از رقه نیز می‌گوید که خانه روبه‌رویی آنها بمباران شد.
بثینه می‌گوید: داعش با بریدن سر افراد جلوی چشم ما، ما را می‌ترساند و هر موقع که هواپیمایی بالای سر ما می‌آمد، هرچیزی را که مورد اصابت قرار می‌داد، می‌سوزاند.فریده یک دختر 13ساله اهل شهر رقه نیز بی‌رحمی تروریست‌ها را به یاد می‌آورد، جایی که می‌گوید «وقتی که (داعشی‌ها) برای اولین بار وارد (شهر) شدند، افراد مهربانی بودند. اما پس از آن به شلاق زدن، بریدن دست‌ها و سرها پرداختند، آن یک وضعیت ترس و وحشت بود». به‌گفته این دختر سوری، «اگر هر زنی بدون پوشاندن چشمهایش بیرون می‌رفت، داعشی‌ها وی را شلاق می‌زدند».

 

همزمان با خروج تروریست‌های داعش؛

پرچم سوریه در قلمون غربی به اهتزاز درآمد

صدها تن از تروریست‌های داعش با خانواده‌هایشان از اطراف القلمون غربی در حومه دمشق خارج شدند و راهی دیرالزور در شرق سوریه شدند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، یگان اطلاع‌رسانی درباره جنگ وابسته به حزب‌الله لبنان تاکید کرد، کاروان حامل نیروهای داعش و خانواده‌هایشان به نقطه تبادل در شرق سوریه رسیدند به طوریکه از آنجا به مناطق تحت کنترل داعش در دیرالزور براساس توافق آتش‌بس خواهند رفت. نظام سوریه و حزب‌الله لبنان به سرعت مرحله سوم آتش‌بس در مرزهای لبنان و سوریه را اجرا کردند. به طوریکه اجساد سربازان لبنانی را تحویل گرفتند و براساس این توافق اعضای داعش به همراه خانوادهایشان عازم استان دیر الزور شدند. با خروج تمامی تروریست‌ها ارتش سوریه با همکاری مقاومت به حضور داعش در القلمون غربی پایان داد. رسانه جنگ سوریه اعلام کرد، نیروهای ارتش و مقاومت موقعیت خود را در قله کوه قاره در تپه‌های القلمون غربی همزمان با خروج نیروهای مسلح داعش به سمت البوکمال تقویت کردند. کوه قاره واقع در بخش غربی شهر قاره و بخشی از رشته‌ کوه‌های سوریه است که مرتفع‌ترین آن قله "حلیمه قاره"‌ است. خروج تروریست‌های داعش و خانواده‌هایشان از تپه‌های القلمون غربی صبح روز دوشنبه آغاز شد در حالی که به همراه ۲۵ زخمی به سمت البوکمال در حومه دیر الزور راهی شدند. ۱۱۲ تن از جمله زن و کودک با افراد مسلح آمده از تپه‌های شهرک عرسال لبنان به البوکمال منتقل شدند. داعش قبل از خروج از این مناطق مقرها و تجهیزات خود را به آتش کشیده بود. اخیرا ارتش سوریه و حزب الله لبنان عملیاتی را علیه داعش در قلمون غربی آغاز کردند. از سوی دیگر سعد حریری، نخست وزیر لبنان اعلام کرد، به محض آمدن نتایج دی ان ای هشت پیکر کشف شده که نزد داعش بودند یک روز عزای عمومی اعلام می‌کند.

داعش در سوریه

 

تلاش داعش برای حفظ آخرین پایگاه‌ها در سوریه

پیروزی‌های ارتش سوریه باعث شده است که داعش برای حفظ آخرین پایگاه‌های خود در این کشور به تکاپو بیفتد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، داعش برای جبران شکست‌های اخیر خود بار دیگر نیروهایش را در نزدیکی منطقه غانم علی مستقر کرده است تا از پایگاه‌های خود در استان دیرالزور که آخرین پایگاه‌هایش در سوریه است، حمایت و حفاظت کند. اداره اطلاعات و ارتباطات عمومی وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: داعش خودروهای سنگین خود را خصوصاً تانک‌ها به حومۀ شهر دیرالزور منتقل می‌کند و برای مقابله با پیشروی ارتش سوریه نیروهای خود را در نزدیکی منطقه غانم علی مستقر کرده است. در این بیانیه آمده است: تروریست‌های داعشی می دانند که مناطق نزدیک  پل حومه شهر دیرالزور آخرین پایگاه‌های آنها در خاک سوریه است و به همین دلیل خودروهای سنگین خود را خصوصاً تانک‌ها و خودروهای زرهی مجهز به تیربارهای سنگین و خمپاره ها به حومۀ این شهر منتقل می کنند. وزارت دفاع روسیه افزود: داعش در استان دیرالزور مخفیگاه‌های مستحکم احداث می کند و خودروهای جنگی سنگین را به خدمت گرفته است. بیانیه وزارت دفاع روسیه حاکی از آن است که نیروهای ارتش سوریه همچنان در امتداد کرانه شرقی رود فرات پیشروی می‌کنند و از پشتیبانی مؤثر نیروی هوایی روسیه که مخفیگاه‌های تروریست‌ها را منهدم می‌کند، برخوردار هستند. وزارت دفاع روسیه افزود: جنگنده های روسی از شب گذشته چهار تانک، ۱۶ خودروی مجهز به تیربارهای سنگین، شش کامیون حامل مهمات و دو مخفیگاه مستحکم و مجهز به انواع توپ تروریست‌ها را منهدم کرده‌اند.

 

انفجار مهیب در شهر ادلب 50 کشته برجای گذاشت

منابع خبری از وقوع انفجار مهیب در پایگاه گروهک هیات تحریر الشام در شهر ادلب واقع در شمال سوریه خبر دادند. انفجاری مهیب یکشنبه شب(۱۳۹۶/۰۵/۰۱) در شهر ادلب واقع در شمال سوریه رخ داد.شبکه المیادین گزارش داد که یک عامل انتحاری با خودروی بمب گذاری شده محل تجمع هیات تحریرالشام و خودروهای متعلق به آن را در شهر ادلب هدف قرار داد که در این حمله 50 نفر تا به الآن کشته شده‌اند.دو گروهک نور الدین الزنکی و جبهه فتح الشام (جفش) از مهمترین اعضای ائتلاف «هیئه تحریر الشام» هستند که با اعلام جدایی الزنکی در روز پنجشنبه گذشته، اکنون جفش مهمترین عضو این ائتلاف محسوب می شود.درگیری بین ائتلاف هیئه تحریر الشام و احرار الشام طی دو روز گذشته تشدید شد و هیئه تحریر الشام با حمله به مواضع احرار الشام که گفته می شود زیر نظر ترکیه است، بر تعدادی از روستاهای ریف غربی و جنوبی ادلب مسلط شد.

 

ارتش سوریه به ۹ کیلومتری بزرگترین مرکز داعش در استان حمص رسید

عملیات ارتش سوریه و نیروهای همپیمانش در عمق «البادیه» این کشور همچنان ادامه دارد. خبرگزاری سانا گزارش داد که نیروهای سوری امروز در محور میدانی نفتی «الهیل-السخنه» به میزان 2 کیلومتر در شرق این میدان پیشروی کردند.  با احتساب این پیشروی، نیروهای سوری از سمت شمال شرق تدمر به 9 کیلومتری جنوب غرب شهر السخنه-پایگاه اصلی داعش در استان حمص- رسیده اند. مرحله دوم عملیات ارتش سوریه و نیروهای متحدین موسوم به «الفحر» در منطقه البادیه در مقایسه با مرحله اول این عملیات، از چندی پیش با قدرت بیشتر آغاز شده است. یگان‌های ارتش سوریه در ادامه حملات خود علیه مواضع داعش در منطقه البادیه موفق شدند میدان نفتی الهیل را پس از نبردهای سخت و کشته شدن شمار زیادی از عناصر داعش به طور کامل آزاد کنند. باز گرداندن چاه نفتی الهیل و در ادامه آزادسازی شهر السخنه و دیگر مواضع و نقاط اطراف آن به معنای پاکسازی کامل منطقه بادیه از اشغال داعش خواهد بود که مهمترین هدف عملیات الفجر الکبری شمرده می‌شود.

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۴ ارسال
389556